Anasayfa

5 BİN EURO İÇİN TÜRBAN TAKTI

5 BİN EURO İÇİN TÜRBAN TAKTI
access_time2009-06-15 12:25:20

5 BİN EURO İÇİN TÜRBAN TAKTI

Galatasaraylı voleybolcu Tuğçe Çelik, 7 maçlığına anlaştığı İran kulübü Saipa için türban takarak maça çıktı...  

TÜRK voleybolunda ilk kez bir bayan sporcumuz, tesettürlü maç kıyafeti ile Tayland'da yapılan Asya Voleybol Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edip tarihe geçti. Galatasaray'ın milli pasörü Tuğçe Çelik, 1 aylığına kiralık oynadığı İran'ın Saipa Kulübü'nden 7 maç karşılığı 5 bin Euro transfer ücreti aldı. Menajeri Nejat Sancak'ın girişimi ile gerçekleşen bu transfer sonucu hayatında bir ilki yaşadığını belirten Tuğçe sorularımızı yanıtladı...

TÜRKİYE'DE ÖNCE MAYO SONRA ŞORTLA OYNARKEN, İRAN'DA TESETTÜRLÜ KIYAFETLE NE TÜR ZORLUKLAR YAŞADIN?

"Maçlara çıkmadan önce 15 gün İran'da yaptığım antrenmanlarda pek sıkıntı çekmedim. Erkek ve bayan sporcuların salonları ayrı olduğu için kısa kollu, başımız açık çalıştık. Ancak maçta, yıllarca şortla, kısa kollu forma ile oynamaya alışmış bir sporcu olarak tesettürle oynamak gerçekten çok zor oldu. Hareketleriniz ister istemez kısıtlanıyor. O giysiler içinde nefes almakta zorluk çektim. Önce kalın uzun kollu bir eşofman, üzerine de bir forma giyiyorsunuz. Ve başınız da kapalı olarak oynuyorsunuz. Aşırı bir terleme oldu. Türkiye'de kısa kollu forma ve taytla oynamanın rahatlığını aramadım diyemem. Ancak ben bu transfer ile bu tarz giyinmek zorunda olduğumu kabul ettim."

MAÇ GİYSİLERİN PERFORMANSINI ETKİLEDİ Mİ?

"Elbette ki çektiğim zorluklar pas organizasyonlarında hareketlerimi engellediği için performansımı da etkiledi. İlk başta bu giysileri çok garipsedim. İçinde nasıl pas atacağımı, blok yapacağımı düşündüm. Maç sırasında pas verirken baktım ki olmuyor, kollarımı yukarıya doğru sıvadım."

TAKIM ARKADAŞLARIN VE İRAN HALKININ BİR SPORCU OLARAK SANA YAKLAŞIMLARI VE BAKIŞ AÇILARI NASILDI?

"Öncelikle bir Müslüman ülkeden gelip aralarına katılmam onların hoşuna gitti. Bana çok sıcak davrandılar. Maç kıyafetini ilk giydiğimde başörtümü takım arkadaşlarım bağlayıp bana öğrettiler. 'Senin için bu kıyafetle oynamak biraz zor olacak ama kısa sürede alışırsın' dediler. Türkiye'deki maç fotoğraflarımı gösterdiğimde ise çok şaşırdılar ve onlar bana 'Bir bayan olarak bu kısa kollu forma ve şortlarla nasıl rahat ediyorsunuz?' diye sordular."

YİNE BU ÜLKEDEN BİR TRANSFER TEKLİFİ ALIRSAN DEĞERLENDİRİR MİSİN?

"Ben profesyonel sporcuyum şartlarımız karşılıklı uyarsa neden olmasın."

 

Yorumlar

Yorum Yapmak in Tklaynz

    Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz