Anasayfa

Ankaragücü'nden acil eylem planı! Diğer futbolcular...

Ankaragücü'nden acil eylem planı! Diğer futbolcular...
access_time2020-05-05 13:38:00

Ankaragücü'nden acil eylem planı! Diğer futbolcular...

Öncelikle, bir takımda test sonucu pozitif çıkan bir isim olduğunda o kişinin spora katılım öncesi hiçbir sportif organizasyonda ya da ortamda olmasına izin verilmeyecek.

Bağışıklık değerlendirmesi de önemli

Kontrol testinde negatif sonuç gelse bile, bağışıklık açısından mutlaka değerlendirme yapılmak durumunda. Bağışıklık kanıtlanmadığı sürece, yine sportif organizasyonların olduğu ortama girmesine izin verilmeyecek. 

Tekrar test yapılması gündeme gelebilir

Tekrar test yapılması gündeme gelebilir

Ayrıca test sonucu pozitif çıkan kişiye belli aralıklarla test tekrarı yapılması da gündeme gelebilir.

Söz konusu sporcu negatif test sonucu ve bağışıklık kazandığı gösterildikten sonra ise tam kan testleri, akciğer tomografisi, solunum fonksiyon testi, ekokardiografi, efor testi, holter monitorizasyonu ve ilgili spor federasyonunun önerdiği değerlendirmelere tabii tutulmak durumunda.

Ankaragücü'nde futbolcularda temas varsa ne olacak?

Bu arada, sonucu pozitif çıkan futbolcunun temas ettiği kişilere de test uygulanması bu süreçte çok önemli. Şüpheli bir vaka görüldüğünde, o günkü mesai ve antrenmanların iptal edilmesi, tesisin dezenfekte edilmesi, tüm oyuncu ve çalışmaların 1 hafta boyunca daha sıkı ve detaylı olarak bulgularının takip edilmesi gerekiyor! Ankaragücü de acil eylem planını bu doğrultuda yapmaya gayret gösteriyor.

Sorumluluk kimde olacak?

Bir futbolcuda, pozitif bir test sonucuna rastlanırsa, ana sorumluluk takım doktorunda olacak. Ankaragücü'nde de takım doktorunun atacağı adımlar bu konuda hayati önem taşıyor. Takım doktorundan sonra ise tesis müdürü ve idari direktör sorumlu olacak.

TFF'nin haberi olacak

TFF'nin haberi olacak

Bu arada, bir futbolcunun koronavirüs testi pozitif çıkarsa oyuncunun kulübü Türkiye Futbol Federasyonu ve ilgili diğer kurumlara veri gizliliği çerçevesinde bilgilendirme yapmak durumunda. 

Kulüplere bilgilendirme maili de gidecek

TFF tarafından önümüzdeki günlerde kulüplere gizlilik konusunda bir bilgilendirme maili atılması planlanıyor. Medya ile paylaşılacak bilgi konusunda kulüplere tavsiye niteliği taşıyan bu bilgilendirme, basın ile olan ilişkilerin de düzenlenmesi konusunu da beraberinde getirecek. Medya mensuplarından da bu süreçte anlayış beklenecek. TFF'nin bu konuda resmi siteden bir duyuru yapmayı planladığı öğrenildi. 

 

Yorumlar

Yorum Yapmak in Tklaynz

    Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz