Anasayfa

İsmet Iraz vefat etti

İsmet Iraz vefat etti
access_time2017-11-14 13:22:00

İsmet Iraz vefat etti

Uzun süredir tedavi gören İsmet Iraz böbrek ve solunum yetmezliği nedeniyle bu sabah hayatını kaybetti. Iraz’ın cenazesi yarın 19 Mayıs Spor Kompleksi içinde bulunan İsmet Iraz Tekvando Salonu önünde yapılacak törenden sonra Karşıyaka Mezarlığı’nda kılınacak öğle namazından sonra toprağa verilecek.

İsmet Iraz kimdir?

Macera-gerilim filmi tadında bir hayat!

İsmet Iraz, Türk sporunun yaşayan efsanelerinden biri... 1970'li yıllarda tekvando sporunu ülkemize getiren ilk isim olan Iraz'ın macera-gerilim filmlerinden farksız bir yaşam öyküsü var.

İsmet Iraz, önce Japonya'ya gidip aylarca karate öğrendiğini, ardından Korelilerin milli sporu tekvandoya merak sardığını ifade etti.

Uzun yıllar Tekvando Milli Takımı Teknik Direktörlüğü yapan Iraz, sıradışı disipinliniyle ünlüydü. Bu konudaki hassasiyetini, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çağdaş disiplin anlayışını en iyi şekilde uygulardım. Öyle ki Kenan Evren bana, "Bizde bile bu kadar disiplin yok" derdi. Kampa girdiğimizde sporcularımıza diş fırçalamadan tutun da, yemek yemeye kadar her türlü alışkanlıkları ve kuralları öğretirdik" sözleriyle anlatmıştı büyük usta.

İsmet Iraz, "Gençliğinizde çok çılgın olduğunuz doğru mu?" sorusuna, "Biraz öyleydim" cevabını verip şöyle devam etmişti: "Allah korkusundan başka korku bilmem. Gücümü kanıtlayabilmek için herkesin gözü önünde arabayı üzerimden geçirdim, el darbesi ile demir kırdım, kafamla mermer parçaladım. Hatta bir gün, ormanlar kralı aslanla boğuşmaya kalktım. Tekvandonun en iyi biçimde yapılması ve yayılması için, bu çılgınlığı yaptım. Bu doğrultuda bir kafes içinde, aslanla boğuşacaktım. Ya aslan beni boğacaktı, ya da ben aslanı. Gerçekçi konuşmak gerekirse, benim şansım yüzde 10 falandı. Her şeyi göze almıştım. Aslanla yapacağım bu boğuşma için, yabancı televizyon kanallarına haber verecektik. Tahminimize göre 6-7 milyon dolar gelir sağlayacaktık. Ben gecekondu çocuğuyum. Bu gelirle de büyüdüğüm mahalleme, yani Atıfbey'e fabrika kuracaktık. Fabrika vardiya usulü tam gün çalışacaktı ve mahallemin garibanları iş sahibi olacaktı.

Aslanla boğuşmak istedim ama...

Her şey planlanmıştı. Aslan da kazansa, ben de kazansam, Guinness rekorlar kitabına girecektim. Ama engel olarak karşıma, Hayvanları Koruma Derneği'nin bayan yöneticileri çıktı. Başlarında da ünlü sanatçı Ayten Alpman vardı. Bu hanımlarla Marmara Oteli'nde buluştuk. Hepsi birden bana 'Vahşi adam, çirkin adam' diye bağırmaya başladı. Ben de onlara 'Siz kendinize bakın, asıl vahşi sizsiniz, üzerinizdeki kürkleri üretebilmek için, kaç hayvanın heba edildiğini biliyor musunuz' diye sordum. Sonra da 'Size inat olsun, o aslanı iki bacağından ayıracağım ve afiyetle yiyeceğim" dedim. Beni Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e şikayet ettiler. Korutürk de haber yolladı ve bu işi yapmamamı istedi. Ben de, devletime olan saygımdan dolayı, vazgeçtim."

Böylesine ilginç bir hikayesi olan İsmet Iraz şu günlerde Ankara'daki bir hastanede tedavi görüyor. İsmet Iraz Yurtspor yazarı Ali Erdoğan'a son isteğini ise şöyle açıklamıştı:

"Benim tek isteğim devlet sporcusu olmaktı. Çalmadığım kapı kalmadı. Sayısız dilekçeler verdim. Nedense kabul görmedi. Sporcu ve antrenör olarak belgelerime ulaşılamadığı söyleniyor. Belge benim yaptıklarım. Yetiştirdiğim şampiyon sporcular, kazandırdığım sayısız madalyalar. Tek isteğim devlet sporcusu olmak."

Yorumlar

Yorum Yapmak in Tklaynz

    Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz