Anasayfa

Bakan acı söyledi !

Bakan acı söyledi !
access_time2011-12-28 11:47:00

Bakan acı söyledi !

 

 

 

Bakan Kılıç yaptığı açıklamada, özerkliğin tam anlamda hayata geçebilmesi için özerk kurumun, bütçe özerkliğini de kazanması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
''Yani ne zaman ki, özerk federasyonlar kendi bütçelerini yapabilecek mali imkanlara kavuşur ve bu mali imkanlarla kendi bütçelerini denetimsiz, bağımsız şekilde sadece kendi denetim kurumlarının denetleyebileceği şekilde özerk bütçelerini yapabilir hale gelirlerse, özerklik o zaman dört başı mamur bir şekilde yürürlük kazanmış olacak. Ama ben şu an bakıyorum, birkaç federasyon hariç federasyonlarımızın bütçe gelirleri yüzde 95 oranında bakanlığımız kaynaklı. Bütçeyi bakanlığımızdan temin ettiklerine göre elbette ki, bakanlığımız tarafından verilen bu bütçelerin bakanlığımızca denetlenmesi de bizim doğal görevlerimiz arasında yerini almaktadır. Bu yönüyle bakıldığında özerkleşmenin şu an Futbol Federasyonu dışında tam manasıyla hayata geçtiğini söyleyebilmek mümkün değildir.''

''Devlet eliyle spor yapılmaz. Devlet eliyle spor koordinasyonu sağlanmaz, devlet eliyle spor organizasyonları icra edilmez'' diyen Suat Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Devlet spor organizasyonlarının zeminini oluşturur, güvenliğini sağlar, tesislerini inşa eder. Onun dışındaki bütün organizasyon şeması ve giderleri, o spor branşındaki federasyonlar tarafından yürütülür. Doğrusu bu, olması gereken de bu. Ama Türkiye'ye baktığımızda maalesef bütün uluslararası spor organizasyonları da dahil olmak üzere kuruşuna kadar tüm bütçesi Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanıyor. A'dan Z'ye organizasyon şeması Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından dizayn ediliyor. Böyle bir yapı içinde gerçek anlamda bir özerklikten söz edebilmek mümkün değil.''

-''Federasyonların işi bakanlığın üzerinden yürütülüyor''-
Bakan Kılıç, federasyonların reklam ve sponsorluk bularak kendi bütçelerini oluşturabilmelerini ve bu paralarla kendi branşlarında spora ve sporcu eğitimlerine egemen olmalarını arzuladığını dile getirdi.

Bakanlığın daha çok üniversite ve okul sporlarıyla, sporun altyapı yatırımlarıyla ve spor müsabakalarının güvenlik organizasyonlarıyla meşgul olması gerektiğini ifade ederek, ''Sporun felsefesi üzerinde çalışmalar yürütelim. Sporcu eğitimleri üzerinde duralım. Eğiticilerin eğitimi üzerinde duralım, yani gerçek anlamda koordinatör bir bakanlık görevine bakanlığımızı taşıyalım. Ama maalesef federasyonlarımız kendi faaliyetlerini kendileri yapabilecekleri güç ve donanımda olmadıkları için, federasyonlarca yapılacak işler de büyük ölçüde bakanlığın üzerinden yürütülüyor'' diye konuştu.


Yorumlar

Yorum Yapmak in Tklaynz

    Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz