Anasayfa

SULTANLARA GÜMÜŞ TAKI

SULTANLARA GÜMÜŞ TAKI
access_time2009-07-04 18:47:00

SULTANLARA GÜMÜŞ TAKI

SULTANLARIN TAKISI GÜMÜŞ

Bayanlar Voleybolun finalinde ev sahibi İtalya ile karşılaşan Türkiye, yakaladığı avantajı kullanamadı ve altın madalyayı altın tepside rakibine sundu.

SALON: Vasco
HAKEMLER: Jurij Stegnar 6 (Sloven), Jamel Hıdri 6 (Tunus)

TÜRKİYE: Seda Tokatlıoğlu 5, Bahar Toksoy 4, Naz Aydemir 6, Esra Gümüş 4, Ayşe Gökçen 4, Neslihan Darnel 7, Gizem Güreşen 4 (Libero), Gözde Kırdar 5, Deniz Hakyemez 5, Nihan Yelda 4, İpek Soroğlu 4, Pelin Çelik 4

İTALYA: Manuela Secolo 7, Jenny Barazza 7, Taismary Aguero 8, Francesca Piccinini 8, Martina Guiggi 7, Eleonora Lo Bianco 6, Paola Croce 7 (Libero), Simona Rinieri 5, Simona Gioli 5

SETLER: 17-25, 25-20, 25-18, 19-25, 10-15

Pescara’da yapılan Akdeniz Oyunları’nda altın beklediğimiz Bayan Voleybol Milli Takımı, gümüş madalya ile yetindi. Finalde ev sahibi İtalya ile karşılaşan millilerimiz, setlerde yakaladığı 2-1’lik üstünlüğü koruyamadı ve salondan 3-2 yenik ayrılarak, Pescara’da ikincilikle yetindi.
Neslihan Darnel’in müthiş oyunu, Türkiye’ye yetmedi. İtalya’yı zafere taşıyan isim ise Türk Telekom’dan tanıdığımız Taismary Aguero oldu.
İlk set tam bir şaşkınlık içinde geçti Türkiye için. Rakibi seyre dalan millilerimiz, ne manşet alabildi, ne file önünde blok yapabildi. Naz Aydemir’in takımı organize edememesi, Esra’nın sürekli rakip bloklara yakalanması, farkın da İtalya lehine açılmasına neden oldu.  Antrenör Alessandro Chiappini, Gözde ve Deniz’i sahaya sürerek, maçı çevirmeye çalıştıysa da bunda başarılı olamadı ve ilk seti İtalya 25-17 önde kapattı.
İkinci sete millilerimiz iyi başladı. Özellikle file önündeki savunma, Neslihan’ın sayıya dönüşen sert smaçları, skor üstünlüğünü Türkiye’ye getirdi. İlk teknik molaya da 8-4 önde girdik. Her şey iyi giderken, basit hatalar İtalya’yı tekrar sete ortak etti. Gizem’in manşet alamaması, skorun 10-10’a gelmesine neden oldu. Chiappini’nin yerinde molası, ekibimizi kendine getirdi ve ikinci teknik molaya da 16-12 önde girdik. Karşılıklı hatalar set sonuna kadar gitti ancak seti alan 25-20 ile sultanlarımız oldu.
Maçın üçüncü setinde çekişme, üst seviyeye çıktı. Karşılıklı servis hataları, skoru dengede götürdü. Naz’ın ekstra bir blok ve bir plasesi, ilk teknik molaya Ay-Yıldızlıların 8-7 önde girmesini sağladı. Neslihan ve Bahar Toksoy da yaptıkları katkılarla, skoru önde götürmemizi sağladı. Piccinini’nin İtalya’yı maça ortak etme çabası yeterli olmadı ve bu seti 25-18 önde geçen Türkiye oldu.
İyi başlayamadığımız dördüncü sette, ne yapılmaması gerekiyorsa, onu sahaya yansıttık. Ayşe Gökçen’i hiç oyuna dahil edemedik. Naz’ın gözü hep Neslihan’ı aradı. Gözde ve Libero Gizem, konsantrasyonunu kaybedip, oyundan düştü. Böyle bir Türkiye karşısında Telekom’dan tanıdığımız Aguero, sahne aldı. Müthiş toplar çıkarttı. İkinci teknik molaya girildiğinde, İtalya lehine altı sayılık (10-16) fark oluştu. Esra günün en kötü ismiydi ve kaybedilen en kritik topların arkasında bu isim vardı. Set de 25-19 ev sahibine gitti.
Ve beşinci sette altın hayallerimiz daha ilk üç hücumda bitti. Neslihan’a örülen duvar, 3-0’lık skor üstünlüğü getirdi İtalya’ya. Dışarı attığımız servisler de yenilginin habercisiydi. Aguero, şovuna bu sette de devam etti. Ne oyuna sokulup, son anda umut  bağlanan İpek, ne de Deniz Hakyemez yaraya derman olabildi. 15-10’luk set skoru, İtalya’ya altın madalya getirdi.


NOTLAR…

Salon 30 derece
30 dereceyi bulan salonda final maçını oynattılar. Adeta saunayı andıran salonda sporcular daha maç başlamadan terlemişlerdi. Nefes almanın dahi zorlaştığı salondaki aşırı nem de mücadeleyi çekilmez hale getirdi.

Maçın hakemi şaşırttı!
Türkiye ile İtalya maçının baş hakemi Sloven Jurij Stegnar’ın ev sahibi ülkenin sporcularıyla sergilediği gösteri, kafilemizi şaşırttı. İtalyan sporcularla bir yumak olan Stegnar, “Oley” diye bağırdı. Bu davranış, maçı izlemeye gelen diğer ülke sporcuları tarafından da yadırgandı.

Yorumlar

Yorum Yapmak in Tklaynz

    Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz